Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

Serdecznie zapraszam Państwa do przyjazdu do Gdańska i wzięcia udziału w najbliższym jubileuszowym XV Zjeździe naszego Towarzystwa, który odbędzie się w dniach 18-20 września 2014 r.

Wszelkie informacje na ten temat znajdą Państwo na specjalnie uruchomionej stronie internetowej (www.zjazdptchd.pl), która w naszych zamierzeniach ma służyć środowisku polskich chirurgów dziecięcych jako stała strona zjazdowa.

W czasie poprzedniego zjazdu PTCHD w Serwach podjęliśmy wszyscy decyzję o skróceniu kadencji władz Towarzystwa a, co za tym idzie, i zwiększeniu częstości naszych zjazdów tak, aby mogły się one odbywać co 2 lata. Dlatego postanowiliśmy nieco skrócić sam czas trwania zjazdu, co pozwoli na ograniczenie jego kosztów i, jak mamy nadzieję, uczynić go dostępniejszym finansowo, szczególnie dla młodszych koleżanek i kolegów. Zjazd będzie zatem trwał tylko dwa dni: od piątku rano do późnego popołudnia w sobotę. Będzie to prawdopodobnie wymagało, aby większość obrad została przeprowadzona równocześnie w 2 salach.

Ponieważ zapewne większość z Państwa przyjedzie do Gdańska już w czwartek 18 września, uroczystość otwarcia Zjazdu odbędzie się właśnie w czwartkowy wieczór. Wszystkich chętnych, którzy planują pozostać nad morzem do niedzieli, gorąco zapraszamy w sobotę wieczorem (20 września) na oficjalny bankiet w przepięknym historycznym wnętrzu Dworu Artusa. Dwór Artusa to miejsce, w którym bogaci gdańscy kupcy oraz ich goście gromadzili się wieczorami, wnosząc z góry opłatę za wypijane trunki (w XVII w. wynosiła ona 3 szylingi). Proszę się nie obawiać - tej zasady nie będziemy się trzymać! Początkowo, przynajmniej teoretycznie, omawianie interesów na terenie Dworu było zakazane, do tego celu służył plac przed budynkiem, co pięknie dokumentuje słynny XVII-wieczny obraz Izaaka van den Blocke "Alegoria handlu gdańskiego". Również i tej reguły nie będziemy się ściśle trzymać! Naturalnie wieczory we Dworze Artusa urozmaicane były różnymi występami artystycznymi - muzyków, śpiewaków, linoskoczków, kuglarzy. Nad tym urozmaiceniem wieczoru jeszcze pomyślimy! Mimo oficjalnego zakazu, goście często spędzali czas na hazardzie, różnorakich zakładach, grze w kości i karty. Mimo że na co dzień podawano jedynie trunki, uzupełniane niewielkimi zakąskami, to co jakiś czas wyprawiano wspaniałe uczty, trwające nawet po kilka dni. Do tej tradycji będziemy chcieli nawiązać. Podobno pod koniec XVII w. uczty wyprawiane z coraz większym przepychem, zaczęły się przeradzać w całonocne pijatyki. Pojawiały się nawet skargi na rozluźnienie obyczajów panujące we Dworze. Hm,… Pozostawmy to bez komentarza. Skupmy się raczej na dobrej zabawie przy kuflu wybornego piwa lub na słynnych lokalnych toastach jałowcowej wódki zwanej "Machandel".

Natomiast w piątek (19 września) chcielibyśmy spotkać się towarzysko w mniej formalnej atmosferze po to, aby powspominać "dobre" czasy i nasze dawne zjazdy, a także odświeżyć stare znajomości i przyjaźnie, jak i nawiązać nowe.

Dzięki Państwa zaangażowaniu w przygotowanie prac naukowych, których zgłoszono ponad 200, bardzo liczymy na wysoki poziom merytoryczny zjazdu, jak i na prezentację własnych dokonań przez wszystkie lub prawie wszystkie krajowe ośrodki chirurgii dziecięcej, choćby w formie plakatowej.

Zjazd poprzedzi dwudniowe Międzynarodowe Interdyscyplinarne Sympozjum zorganizowane z okazji 60-lecia istnienia naszej Kliniki pt. "Anomalie naczyniowe głowy i szyi". Będzie one poświęcone anomaliom naczyniowym u dzieci i zawierać będzie zarówno elementy naukowe, jak i edukacyjne. Wezmą w nim udział wybitne światowe autorytety w tym zakresie, między innymi: prof. Richard Azizkhan (kierownik jednego z najsłynniejszych na świecie interdyscyplinarnych ośrodków leczenia anomalii naczyniowych w Cincinnati, USA), znany otolaryngolog - dr Jonathan Perkins oraz chirurg plastyczny - prof. Peter Neligan (jeden z najwybitniejszych światowych ekspertów od rekonstrukcji twarzy, szczególnie w zakresie nerwu twarzowego) , obaj z Seattle, USA czy wreszcie dr Juan Carlos Lopez z Madrytu. Osoby zainteresowane tym trudnym problemem diagnostyczno-leczniczym, także jeśli nie są chirurgami dziecięcymi, a np. laryngologami, onkologami czy okulistami, gorąco zapraszamy do udziału. W drugim dniu Sympozjum odbędzie się Sesja Warsztatowa nt. Reanimacji twarzy w uszkodzeniach/wrodzonych dysfunkcjach nerwu twarzowego prowadzona przez Prof. P. Neligana. Poza wykładami teoretycznymi będzie się ona składać z omówienia konkretnych przypadków klinicznych pacjentów z wrodzonymi anomaliami naczyniowymi.

Myślę, że z zainteresowaniem spotkają się też wykłady naszych zaproszonych gości z zagranicy, między innymi:

  • Dr Alana Flake'a z Filadelfii, USA, który wygłosi wykład na temat współczesnego stanu medycyny i chirurgii płodowej. Weźmie udział w lunchu z ekspertem na temat przepukliny przeponowej.
  • Prof. Richarda Azizkhana - z Cincinnati, USA, który wygłosi wykład na temat wskazań i techniki chirurgii tchawicy u dzieci, jak i weźmie też udział w planowanym lunchu z ekspertem na ten sam temat.
  • Prof. Jörga Fuchsa z Tybingi w Niemczech, który wygłosi wykład na temat diagnostyki leczenia zdwojenia nerek ze szczególnym uwzględnieniem techniki laparoskopowej. Weźmie też udział w lunchu z ekspertem na temat wideochirurgii u dzieci.
  • Prof. Winfrieda Barthlena - z Greifswaldu w Niemczech, który wygłosi pracę na temat leczenia wrodzonego hiperinsulinizmu u dzieci.
  • Dr Juana Carlosa Lopez Gutierreza z Madrytu w Hiszpanii, który wygłosi pracę na temat olbrzymich znamion barwnikowych u dzieci oraz weźmie udział w lunchu z ekspertem na ten temat.
  • Prof. Guntera Willitala z Munster w Niemczech, który wygłosi pracę na temat Europejskiej Bazy Komplikacji i Rzadkich Schorzeń Chirurgicznych u Dzieci (IDBEC).
  • Dr Naveda Alizai - z Leeds w Wielkiej Brytanii, który wygłosi pracę na temat leczenia wrodzonej niedrożności dróg żółciowych w oparciu o ideę centralizacji i doświadczenia własne ośrodka w Leeds. Weźmie też udział w lunchu z ekspertem na temat wideochirurgii u dzieci.

Bardzo nam zależy na tym, aby w programie Zjazdu znalazła się wystarczająca ilość czasu na ciekawe i inspirujące dyskusje. Ponadto planujemy powrócić do organizacji sesji "Nocne koszmary chirurga" poświęconej przedstawieniu trudnych przypadków, która cieszyła się znacznym powodzeniem w czasie poprzedniego gdańskiego zjazdu w roku 2000. Pragniemy także urządzić sesję poświęconą prezentacjom wideo, jak i interdyscyplinarną sesję z udziałem gastroenterologów dziecięcych poświęconą trudnemu problemowi leczenia zespołu krótkiego jelita.

Obrady odbywać się będą w pięknym, historycznym zespole budynków będącym obecnie siedzibą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Niegdyś stanowiły one (pod koniec XIX wieku) pierwszą gdańską elektrownię, której urządzenia zasilały wówczas łącznie około 6200 żarówek oświetlających gdańskie ulice. Dostraczła ona prąd aż do roku 1996! Dziś, wraz z zabytkowym Spichlerzem Królewskim z roku 1606, tworzy ona Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe na wyspie Ołowianka. Historia samego Spichrza Królewskiego jest dużo starsza i zaczyna się w połowie XV wieku następującymi słowami: "Zobowiązujemy się takoż w dworze tym dobry spichlerz dla przechowywania królewskich plonów uczynić i zbudować tak szybko jak damy radę". Tak w imieniu Miasta gdańska Rada obiecywała Kazimierzowi Jagiellończykowi spichlerz, a oprócz niego dwór (czyli w rzeczywistości pałac) ze stajnią na dwieście koni. Na obietnicy tej zaważyć miały słowa "tak szybko jak damy radę". Sam Kazimierz Jagiellończyk nie doczekał jej realizacji, a i jego następcom przyszło czekać przez kolejnych trzysta lat na stajnię i dwór, by ostatecznie nigdy jej nie doczekać. Zaś spichlerz stanął zaledwie w 150 lat od złożenia owej, jak widać niezbyt brzemiennej w skutki, obietnicy! No cóż, mamy nadzieję, że z organizacją zjazdu pójdzie nam nieco lepiej!

Lokalizacja miejsca obrad w samym sercu pięknej gdańskiej starówki z pewnością podniesie atrakcyjność Zjazdu. Mamy nadzieję, że przekonają się Państwo osobiście jak historyczne centrum Gdańska, tzw. Główne Miasto, wypiękniało w ostatnich latach.

Przygotowaliśmy również dla Państwa niespodziankę wiążącą się z miejscem obrad i jego muzycznym charakterem. Będzie nią wykład wybitnego muzykologa i znawcy opery, pana Jerzego Snakowskiego. Wykład ten zatytułowany będzie: "Œpiewać wysoko przy pomocy nożyka. Opera i medycyna - historia operowych kastratów."

Chcielibyśmy zakończyć proces recenzji prac zjazdowych do końca maja b.r., a do końca czerwca pragniemy ułożyć ostateczny program zjazdu i wysłać Państwu informacje na temat przyjęcia prac. Przypominam, że specjalne obniżone stawki opłaty zjazdowej obowiązują do dnia 13 lipca 2014 r., w związku z tym namawiamy do możliwie wczesnego zadeklarowania swego uczestnictwa w zjeździe, co pozwoli nam go jak najlepiej zaplanować i zorganizować.

Gorąco również zachęcam do zapisania się do naszego Towarzystwa lub do odnowienia swojego członkostwa, bowiem wiążą się z tym istotne zniżki w opłacie zjazdowej. Przypominam wszystkim koleżankom i kolegom, którzy od dłuższego okresu zalegają ze składkami, że nasze towarzystwo ogłosiło specjalną abolicję z tym związaną. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej PTCHD: www.ptchd.pl


Gorąco zapraszamy do Gdańska!

Prof. dr hab. med. Piotr Czauderna
Prezes PTCHD
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XV Zjazdu PTCHD


www.medius.com.pl
tel. 22 642 09 40